Podczas przygotowania do operacji stosujemy rozmaite metody postępowania usprawniającego. Ich rodzaj jest uzależniony od kondycji leczonego. Ważną rolę pełni tutaj edukacja pacjenta. Warto poświęcić więcej czasu na demonstrację ćwiczeń, które będzie on wykonywał po zabiegu operacyjnym. Nauczmy pacjenta wykonywać napięcia izometryczne mięśnia czworogłowego uda w różnych kątach zgięcia stawu, pokażmy mu, co to jest trening kokontrakcji, objaśnijmy, jakich czynności nie będzie on mógł wykonywać bezpośrednio po operacji. Nauczmy pacjenta, jak poruszać się o kulach, jak prawidłowo obciążać kolano. Wytłumaczmy, dlaczego tak długo będzie trwało postępowanie usprawniające. Przygotujmy go również na różny wynik leczenia, nie stawiajmy pewnych twierdzeń, iż na pewno wróci on do uprawiania swojego ulubionego sportu, gdyż tego nikt nie jest do końca pewien.
Dobrą formą przygotowania pacjenta jest trening rowerowy. Pamiętajmy, iż przy występowaniu niestabilności stawu kolanowego, zaleca się podwyższenie siodełka, celem odciążenia mięśnia czworogłowego uda. Jeżeli trening taki będziemy przeplatać z zajęciami na basenie, wówczas będziemy działać wielokierunkowo: poprawimy kondycję fizyczną, znacząco wzmocnimy mięśnie nóg przy jednoczesnym wzroście zakresu ruchomości, a przy okazji, może uda się zrzucić kilka kilogramów u tych, którzy tego potrzebują.
Od momentu wystąpienia kontuzji, do operacji zazwyczaj mija kilka tygodni. W różnych ośrodkach różnie to wygląda, niemniej jednak, pokuszę się o stwierdzenie, że średnio na zabieg oczekuje się około 6 miesięcy. Tak więc mamy sporo czasu, aby popracować nad tymi elementami, które są najsłabiej rozwinięte u naszego pacjenta.
Około piątego tygodnia od kontuzji większą uwagę można skupić na wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających mięśnie, głównie mięśnie stawu kolanowego. Tutaj można zwiększyć intensywność ćwiczenia na rowerze – wprowadzić podstawowe zasady treningu. Wówczas będziemy uczyć naszego pacjenta regularności, sumienności, dyscypliny. W tym okresie osoba kontuzjowana będzie się dobrze czuła, ze strony stawu kolanowego nie powinny pojawiać się jakieś poważniejsze dolegliwości (oczywiście prócz występowania niestabilności, która będzie się nasilać w miarę upływu czasu liczonego od kontuzji).
Bardziej szczegółowe postępowanie rehabilitacyjne, które powinno być wykonywane przed zabiegiem operacyjnym, przedstawia tabela nr 1.
Pierwszy tydzień po kontuzji
| Tydzień 2-6 po kontuzji
| Od tygodnia 7 po kontuzjiW tym okresie pacjent powinien osiągnąć pełen zakres ruchu w stawie. Mięśnie powinny być względnie dobrze wytrenowane. Nasze działania opieramy o:
|
Oceń artykuł:
Średnia ocena: 1.65Jeżeli nie posiadasz konta w naszej Akademii - założ je już dziś.