Akademia Polskiej siatkówki

  
Dane do logowania

Psychologia wkracza do sportu. Jak skutecznie budować relacje i współpracować na linii trener – zawodnik



Budowanie zdrowych oraz skutecznych relacji na linii trener – zawodnik jest zagadnieniem bardzo delikatnym. Coraz częściej wymaga się od trenera konkretnych umiejętności psychologicznych, bo przecież ludzie różnią się od siebie, co wymusza indywidualne podejście do zawodnika. W praktyce staje się to dla niego coraz trudniejsze, gdyż trzeba mieć pomysł na każdego. Niestety bez podstawowych umiejętności w komunikowaniu się jest to zadanie niełatwe do osiągnięcia.

Trudno jest wyobrazić sobie świat bez możliwości komunikowania się. Porozumiewamy się głównie w sposób werbalny i niewerbalny, poprzez słowa oraz czyny. W codziennych sytuacjach ludzie prowadzą rozmowy, czytają, piszą, słuchają, uczą się itd. Nie ulega wątpliwości, że komunikacja jest jednym z najbardziej podstawowych oraz najważniejszych sposobów regulowania stosunków pomiędzy ludźmi.

W sporcie skuteczna komunikacja może gwarantować sukces. Odbywa się to na kliku poziomach: poprzez rozmowy trenera z zawodnikiem, słuchanie zawodników oraz rozmów zawodników pomiędzy sobą. Niestety częściej spotyka się tradycyjny system autorytarny, który polega na tym, że trener przemawia do zawodników niepozostawiając miejsca na dyskusje i komunikowanie się „jeden na jeden”. Nie prowadzi to do budowania bliskości w relacji, a wręcz przeciwnie stwarza dystans.

„My way or the highway” (z ang. tak jak chcę lub droga wolna) – to często cytowane motto trenerów, które właściwie ilustruje powyższe rozważania.

Zaloguj się, aby przeczytać artykuł.

Dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników. Jeżeli nie posiadasz konta w Akademii Polskiej Siatkówki - możesz je założyć w dosłownie kilkadziesiąt sekund.