Akademia Polskiej siatkówki

  
Dane do logowania
Andrzej Krokwiak

Liga Trójek

System Gier Uproszczonych

Opracowany przeze mnie materiał dotyczy pewnej formy gier uproszczonych, która może być stosowana wśród różnych (pod względem zaawansowania) grup ćwiczebnych.System opiera się na rywalizacji zespołów trzyosobowych i w istocie nie jest niczym nowym natomiast opracowanie tabelaryczne (m.in. w formacie arkusza kalkulacyjnego Excel), zasady awansów i spadków, oraz Ranking stanowić będzie z pewnością duże udogodnienie dla trenerów i zwiększy atrakcyjność zajęć.

WPROWADZENIE

Zawodnicy podczas treningu „ligi trójek” rozegrają w trzyosobowych zespołach 10 spotkań, z których każde odbędzie się w innym składzie. Kształtuje to w młodym siatkarzu umiejętność szybkiego dostosowania się do sytuacji, do zespołu, w jakim zagra spotkanie, a trenerowi daje obraz, który z zawodników jest w stanie „pociągnąć” do zwycięstwa każdy zespół.
Z racji tej, że rozgrywki mają mieć charakter cykliczny najlepiej ustalić jeden dzień, w którym co tydzień lub dwa odbywałyby się turnieje. Rozpoczynając rozgrywki musimy podzielić naszych zawodników na grupy. Możemy to zrobić na dwa sposoby:

Trener w wyniku własnych obserwacji wybiera 6 najlepszych zawodników, którzy utworzą pierwszą ligę, następnie na tej samej zasadzie wybiera 6 do drugiej ligi i 6 do ligi trzeciej. Jeśli mamy więcej zawodników tworzymy ligę czwartą lub tzw. „poczekalnię”, w której zawodnicy podczas „Ligi trójek” wykonują określone działania wytyczone przez trenera. Jeśli chcemy by czynnie w lidze uczestniczyli wszyscy możemy jako szóstego zawodnika w III lidze wystawić parę zawodników – którzy co mecz będą się zmieniać. Tak samo można zrobić z zawodnikiem nr 5.

Trener obsadza zawodnikami równomiernie pod względem umiejętności wszystkie trzy grupy. Po zakończeniu pierwszego turnieju dwóch najlepszych graczy z każdej grupy utworzy w następnym turnieju I ligę, zawodnicy z miejsc 3 i 4 trafią do ligi II a zawodnicy z miejsc 5 i 6 utworzą ligę III. W tym przypadku punkty do Rankingu zawodnicy zaczną „zarabiać” od 2 turnieju.

W każdej lidze zostanie rozegranych 10 meczy. Musimy zdecydować się na metodę rozgrywania spotkań.

Gra na czas – każdy mecz zaczyna się i kończy jednocześnie (w I,II i III lidze) na sygnał prowadzącego. Należy zaznaczyć, że gdy sygnał kończący spotkanie zabrzmi w momencie trwania akcji nie wolno jej przerwać! Jeżeli po upływie czasu jest remis, dogrywamy ostatnią, rozstrzygającą o zwycięstwie akcję (w siatkówce nie ma remisów!). Zaletą tej metody jest możliwość określenia czasu, jaki będzie nam potrzebny do rozegrania turnieju.

Gra na punkty – ustalamy punkt docelowy, ustalamy czy gramy do przewagi dwóch pkt. czy nie i możemy zacząć turniej. W tym przypadku mecze w każdej z lig kończyć się będą różnie stąd trudniej będzie nam określić czas rozgrywek, natomiast sam sposób liczenia punktów bardziej przypomina sytuację z parkietu.

Połączenie obu sposobów – zasady gry takie jak w pierwszej metodzie. Po zakończeniu regulaminowego czasu, każda liga ustala punkt docelowy meczu. Do wyższego wyniku, jaki osiągnął jeden z zespołów dodajemy dwa punkty i dogrywamy już bez pomiaru czasu pozostałą część meczu, np.: po sygnale kończącym regulaminowy czas w lidze II wynik głosił: 12:9 – i tak do liczby 12 dodajemy w domyśle 2 pkt. (=14) i od stanu 12:9 gramy mecz do momentu, gdy któryś z zespołów zdobędzie punkt 14.

Zaloguj się, aby przeczytać artykuł.

Dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników. Jeżeli nie posiadasz konta w Akademii Polskiej Siatkówki - możesz je założyć w dosłownie kilkadziesiąt sekund.