Akademia Polskiej siatkówki

  
Dane do logowania
Kontrakty sportowe czytać uważnie


Akademia Polskiej Siatkówki: Kontrakty sportowe bardziej sprzyjają zawodnikowi czy klubowi?

Dr Jacek Masiota: Nie można powiedzieć, by kontrakty generalnie sprzyjały bardziej jednej bądź drugiej strony. Wszystko zależy od tego kto na jakim stanowisku negocjacyjnym stoi. Gdy klub rozmawia z bardzo znanym zawodnikiem, jest w stanie zaoferować mu wiele i zgodzić się na jego wymagania, nie mając jednocześnie pewności, czy zawodnik sprawdzi się w danym zespole. I na odwrót, gdy zawodnik nieznany albo wracający po kontuzji rozmawia z dobrym klubem, jest skłonny zgodzić się na wiele, by móc zaistnieć w sporcie na wysokim poziomie. Najważniejszą zasadą jest o aby czytać uważnie umowy, które się podpisuje się podpisuje.


Jaką formę umowy najlepiej żeby podpisał zawodnik? Umowa o pracę czy innego typu?

To zależy od konkretnej sytuacji w danym klubie. Sportowcy mają co do zasady do wyboru umowę o pracę lub umowę typu zlecenie. Niestety, sportowcy w Polsce często uprawiają sport w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Pozornie jest to dla nich korzystne ze względów podatkowych, jednak w rzeczywistości jest to niezgodne z przepisami! Na przykład piłkarze w większości zrezygnowali z tej formy jednak siatkarze i koszykarze nadal uprawiają sport poprzez swoje firmy i przez co wiele ryzykują.

Zaloguj się, aby przeczytać artykuł.

Dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników. Jeżeli nie posiadasz konta w Akademii Polskiej Siatkówki - możesz je założyć w dosłownie kilkadziesiąt sekund.