Działko szybkostrzelne - Dawid Murek
Należy do jednego z najbardziej utalentowanych roczników w historii polskiej siatkówki. Młodzi mogliby się uczyć od niego profesjonalizmu, a starsi radości z gry. Dawid Murek pokazuje, że mimo upływającego czasu można być nadal na samym szczycie.
IDOL
Od samego początku kariery był na ustach wszystkich. W Międzyrzeczu, gdzie rozpoczynał swoją przygodę z siatkówką, szybko dał się poznać jako niezwykle skuteczny skrzydłowy. Atomowa zagrywka, znakomita technika i efektowny atak. Właśnie te cechy zwróciły uwagę w 1996 roku ówczesnego trenera reprezentacji juniorów, a później seniorów Ireneusza Mazura. Murek odpłacił się w najlepszy sposób za zabranie go na mistrzostwa Europy juniorów w 1996 roku. Był jednym z liderów zwycięskiej drużyny. – Powołałem go razem z Zagumnym, Świderskim, Papke, Prusem, ale Dawid Murek zawsze wyróżniał się motoryką, znakomitym czytaniem i rozumieniem siatkówki – mówi o zaletach swojego dawnego podopiecznego Mazur. Nie trzeba było długo czekać na transfer do lepszego klubu. Po Murka zgłosił się AZS Częstochowa. Spędził tam pięć lat i przez ten czas stał się wizytówką ligi. – Małe działko szybkostrzelne – tak o Dawidzie Murku mówił śp. Zdzisław Ambroziak. Zachwycali się nim eksperci, trenerzy, a przede wszystkim kibice. Polska siatkówka przeżywała kryzys i to właśnie takie osoby, jak Dawid Murek przydawały lidze blasku.
Atomowa zagrywka, znakomita technikai efektowny atak...
STRANIERI
Było więc tylko kwestią czasu, kiedy najlepsze kluby z zagranicy zgłoszą się po niego. Murek nieoczekiwanie dla wszystkich wybrał grecki Pantahitakosu Ateny. – Kariera rozwijała się bardzo dobrze, grałem dobrze i chciałem spróbować swoich sił za granicą – mówi Dawid Murek. – Niektórzy odradzali mi wyjazd do Grecji, widzieli mnie we włoskiej Serie A, ale dzięki grze w Atenach zdobyłem doświadczenie – wspomina Murek. Mistrzostwo Grecji, udział w Final Four i kilka indywidualnych nagród – to bilans gry dla Koniczynek. Murek potrzebował jednak zmiany otoczenia i po Grecji przyszła pora na Serie A. Jednak występy w Cimone Modena nie były udane. Siedział na ławce i nie odgrywał ważnej roli w drużynie. Po sześciu latach postanowił wrócić do Polski. Przez dwa lata grał w Jastrzębskim Węglu, następnie rok w Skrze Bełchatów, a od 2009 roku gra ponownie w Domexie Tytan AZS Częstochowa. – Wróciłem do kraju, bo chciałem grać i zdobywać tytuły – mówi Murek.
na treningi przychodzi jako jeden z pierwszych i wychodzi ostatni
Profesjonalista
Kilkuletnia przygoda z zagranicznymi klubami nie zmieniła Murka. Zawsze był szum wokół jego osoby, ale nie z powodu zachowania, tylko z powodu gry. Zarówno na boisku, jak i poza nim - spokojny i opanowany, a w dodatku wzór profesjonalisty - na treningi przychodzi jako jeden z pierwszych i wychodzi ostatni. – Zawsze grał na sto procent, nigdy nie zszedł poniżej swojego wysokiego poziomu – mówią o nim koledzy z drużyny. Również w reprezentacji dawał z siebie wszystko. Grał w niej od 1996 roku na wszystkich możliwych szczeblach i rozgrywkach. Ale dla Murka to za mało: – Jednego, czego żałuję w swojej karierze, to braku sukcesów w kadrze. Rozstałem się z kadrą z powodu kontuzji w 2008 roku, tuż przed sukcesem na mistrzostwach Europy. Szkoda, że nie mogłem brać w tym udziału – mówi Murek. Podkreśla, że reprezentacja to dla niego rozdział zamknięty, ale są tacy, co w niego jeszcze wierzą. – Jestem pewien, że gdyby Dawid chciał wrócić do kadry i byłby w pełni sił, to stawiłby czoło najlepszym zawodnikom na świecie – mówi Mazur. Murek sam deklaruje, że chce pograć jeszcze 2-3 lata, po czym definitywnie rozstanie się z siatkówką. – Chcę być bliżej rodziny, przez lata swojej kariery byłem z dala od niejChcę być bliżej rodziny, przez lata swojej kariery byłem z dala od niej – mówi gracz Tytanu Częstochowa. Ale nawet jak odejdzie, to jedno jest pewne – nie da się zapomnieć tego, co Dawid Murek zrobił przez ponad 15 lat swojej kariery dla popularyzacji polskiej siatkówki.
DAWID MUREK
- Data i miejsce urodzenia: 24 lipca 1977 w Międzyrzeczu
- Wzrost: 196 cm
- Masa ciała: 100 kg
- Pozycja: przyjmujący
- Zasięg w ataku: 337 cm
- Zasięg w bloku: 315 cm
Kluby:
- 1991 – 1993 Piast Międzyrzecz,
- 1993 – 1996 Orzeł Międzyrzecz,
- 1996 – 2001 AZS Częstochowa,
- 2001 – 2005 Panathinaikos Ateny,
- 2005 – 2006 Cimone Modena,
- 2006 – 2008 Jastrzębski Węgiel,
- 2008 – 2009 PGE Skra Bełchatów,
- 2009 – obecnie Domex Tytan AZS Częstochowa
Sukcesy:
- 1996 – mistrz Europy juniorów z Izraela,
- 1997 – mistrz świata juniorów z Bahrajnu
- 1997 – mistrz Polski
- 1998 – zdobywca Pucharu Polski
- 1999 – mistrz Polski, najlepiej zagrywający siatkarz sezonu
- 2004 – mistrz Grecji,
- 2009 – mistrz Polski
Oceń artykuł:
Średnia ocena: 2.81Jeżeli nie posiadasz konta w naszej Akademii - założ je już dziś.