Akademia Polskiej siatkówki

  
Dane do logowania

BADANIA LEKARSKIE SPORTOWCÓW - Zakład Medycyny Sportowej, Akademia Wychowania Fizycznego, Kraków. Wojciech GAWROŃSKI

Współczesna medycyna sportowa
obecnie jest rozumiana szerzej, jako medycyna aktywności ruchowej.
Zajmuje się nie tylko sportowcem
wyczynowym, ale także każdym
aktywnym fizycznie, od wczesnego dzieciństwa do późnej starości człowiekiem, zarówno w zdrowiu jak i chorobie.

Spis treści

  1. Wstęp
  2. Obowiązujące akty prawne oraz rodzaje i procedury
    badań lekarskich w medycynie sportowej
  3. Proces orzeczniczy w praktyce
  4. Badania ogólnolekarskie
  5. Cienie orzecznictwa sportowo-lekarskiego
  6. Podsumowanie

Wstęp

Współczesna medycyna sportowa obecnie jest rozumiana szerzej, jako medycyna aktywności ruchowej. Zajmuje się nie tylko sportowcem wyczynowym, ale także każdym aktywnym fizycznie, od wczesnego dzieciństwa do późnej starości człowiekiem, zarówno w zdrowiu jak i chorobie. Najważniejszym, podstawowym celem tak rozumianej medycyny sportowej jest przede wszystkim profilaktyka. W praktyce działalność profilaktyczna przejawia się we wstępnych badaniach lekarskich, które orzec mają o zdolności badanego do podjęcia aktywności ruchowej oraz systematycznej kontroli jej wpływu na stan jego zdrowia. Wiemy, że zarówno brak ruchu jak i jego nadmiar prowadzą do patologii w zakresie stanu zdrowia. Wiedziano o tym już od dawna, że „w zajęciach wychowania fizycznego bierze się udział po to, aby być zdrowym, natomiast sport wyczynowy powinny uprawiać jedynie zdrowi osobnicy” i stąd usankcjonowano zasadność badań lekarskich sportowców, a polscy lekarze należeli w tym zakresie do pionierów o zasięgu światowym.

Jedną z form aktywności ruchowej jest sport wyczynowy, którego celem jest osiąganie możliwe najlepszych wyników przez maksymalny rozwój uzdolnień ruchowych poszczególnych zawodników. O sukcesach sportowych z punktu widzenia fizjologii decydują dwa podstawowe czynniki, takie jak „potencjał biologiczny” zawodnika, który określa możliwości rozwojowe sportowca oraz racjonalny, oparty na podstawach fizjologicznych proces rozwoju cech motorycznych do specyficznego wysiłku sportowego. Należy pamiętać, że podstawą rozwoju sportowego w praktycznie każdej dyscyplinie sportowej jest wydolność fizyczna wynikająca ze stanu zdrowia. Obecnie w sporcie wyczynowym ma miejsce zbyt wczesne rozpoczynanie specjalizacji i niewłaściwe dostosowanie caharakteru i wielkości obciążeń fizycznych do wieku rozwojowego dzieci i młodzieży, co prowadzi do przeciążeń całego organizmu, w szczególności narządu ruchu ćwiczących i stanowi zagrożenie dla ich zdrowia. Podobnie w wieku dorosłym, nieracjonalne obciążenia treningowe i startowe, nieliczenie się z możliwościami organizmu oraz wspomaganie zabronionymi środkami prowadzą nieuchronnie do patologii. Wszystko to wręcz wymusza kontrolę lekarską, tak aby jej zapobiegać lub wcześniej sygnalizować jej wystąpienie zanim dojdzie do pełnej manifestacji schorzenia.

Obecnie w sporcie wyczynowym ma miejsce zbyt wczesne rozpoczynanie specjalizacji i niewłaściwe dostosowanie charakteru i wielkości obciążeń fizycznych do wieku rozwojowego dzieci i młodzieży, co prowadzi do przeciążeń całego organizmu, w szczególności narządu ruchu ćwiczących i stanowi zagrożenie dla ich zdrowia.

Zaloguj się, aby przeczytać artykuł.

Dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników. Jeżeli nie posiadasz konta w Akademii Polskiej Siatkówki - możesz je założyć w dosłownie kilkadziesiąt sekund.