Akademia Polskiej siatkówki

  
Dane do logowania
Kup już teraz! Kliknij, aby przejść do formularza zamówienia
Film o współczesnej siatkówce.

W naszym filmie staraliśmy się pokazać to czego nie widać podczas transmisji telewizyjnej lub wówczas, kiedy oglądamy mecz w hali sportowej. Interesowało nas co dzieje się z piłką uderzaną przez siatkarzy z potworną siłą. Jak reagują ręce na kontakt z piłką pędzącą ponad 100 km na godzinę? To było trudne zadanie, ponieważ akcje nad siatką trwają ułamki sekund. Dzięki polskim siatkarzom, którzy są bohaterami filmu udało się nam uzyskać ujęcia, które zaskoczyły nas samych. Takim ujęciem jest piłka trafiająca w pole gry po bardzo mocnym uderzeniu przez siatkarza.

Trzeba to wiedzieć, aby w pełni zrozumieć tę piękną i trudną dyscyplinę sportu. Dyscyplinę, uprawianą przez ludzi inteligentnych, złączonych ze sobą na boisku precyzyjnie określonym regulaminem gry, który wymaga od siatkarzy wzajemnego zaufania i wiary w to, że każdy element gry zostanie wykonany perfekcyjnie. Wówczas dopiero trud graczy opłaca się, i tylko wówczas zdobywa się zwycięski punkt.

Współczesna siatkówka zachwyca dynamizmem, szybkością i precyzyjnym zorganizowaniem gry. Jest nowoczesna i elegancka. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny dla siatkarza jest wzrost. Zawodnicy walczący o najwyższe tytuły mierzą ponad dwa metry, ale mimo tak wysokiego wzrostu są fantastycznie sprawni w efekcie wieloletniego treningu.

Siatkówka jest grą, w której punkty zdobywa się wówczas, kiedy zawodnicy są w powietrzu. Zagrywka w wyskoku, atak nad siatką, blok, wystawa to elementy, które siatkarze wykonują będąc w powietrzu. Trzeba mieć wiele umiejętności, aby bezbłędnie wykonać te elementy gry, a zespół, który potrafi to zrobić najlepiej odnosi zwycięstwo. To co zachwyca jeszcze w tym sporcie, to swoisty siatkarski balet odbywający się w powietrzu. Stąd tytuł filmu „Zawieszeni w powietrzu”.

Ponieważ siatkówka jest grą bardzo nowoczesną twórcy filmu postanowili wykorzystać do jego produkcji, także najnowocześniejszą techniką filmową. Dzięki ujęciom wykonanym przy pomocy kamery rapidowej, rejestrującej obraz z prędkością 2 tys. klatek na sekundę, widz może zaobserwować, co się dzieje z piłką uderzoną z ogromną siłą. Takich kamer używa się m.in. do filmowania prędkości lotu pocisków karabinowych. Ujęcia wykonane za ich pomocą były dla ekipy realizacyjnej wielkim wyzwaniem, a efekty pracy dużym zaskoczeniem. Wymagały także od aktorów filmu, polskich siatkarzy, szczególnego wysiłku. Warto to zobaczyć.

Pomysł filmu: Wojciech Jędrzejewski
Scenariusz: Wojciech Jędrzejewski
Reżyseria: Krzysztof Wesołowski
Zdjęcia: Tomasz Pijanowski, Jacek Czerwiński, Radosław Ładczuk
Producent: Grupa Codex Wojciech Jędrzejewski
Czas: 18 min 39 sek

Zaloguj się, aby przeczytać artykuł.

Dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników. Jeżeli nie posiadasz konta w Akademii Polskiej Siatkówki - możesz je założyć w dosłownie kilkadziesiąt sekund.