Rada Programowa Akademii Polskiej Siatkówki to grono ekspertów zaproszonych do współtworzenia programu Akademii Polskiej Siatkówki i wyrażania opinii na temat jej działalności.
Skład Rady Programowej:
Prezes Związku nadzorujący osobiście prace Rady.
Absolwent Politechniki Warszawskiej. Polski biznesmen zajmujący się ekologią i produkcją zdrowej żywności. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski w siatkówce old’boyów, zarówno w hali, jak i na plaży.
21 września 2004 zwyciężył w wyborach na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. W swoim pierwszym wystąpieniu zapowiedział, że chce oczyścić atmosferę wokół związku, zjednoczyć środowisko oraz współpracować z każdym, komu zależy na polskiej siatkówce. Poinformował również, że swoją funkcję będzie pełnić społecznie.
W roku 2005 wszedł w skład Zarządu Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV), a rok później, w Tokio wybrany został do Zarządu Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB).
W czasie jego kadencji siatkarki reprezentacji Polski powtórzyły mistrzostwo Europy, a siatkarze zostali wicemistrzami świata. W 2008 roku, po 40 latach przerwy obydwie nasze reprezentacje zagrały w turnieju olimpijskim. Wiele polskich par młodzieżowych zaczęło sięgać po mistrzostwa i medale mistrzostw świata i Europy w siatkówce plażowej.
Prywatnie uwielbia bawić się z 4 letnią córką i małym synkiem, a wolnych chwilach z pasją gra w siatkówkę i na perkusji w zespole „Prezesów”.
Ryszard Bosek
Przewodniczy nad pracami Rady
Mistrz świata z 1974 i mistrz olimpijski z Montrealu 1976. Trzykrotny srebrny medalista mistrzostw Europy: w Belgradzie (1975), Helsinkach (1977) i Paryżu (1979). Uczestnik trzech igrzysk olimpijskich: w Monachium 1972 (9. miejsce), Montrealu 1976 (1. miejsce, złoty medal) i Moskwie 1980 (4. miejsce). Finalista MŚ w latach 19701 (Sofia) – 5 miejsce i 1978 (Rzym) – 8 miejsce. Zdobywca w 1978 roku Pucharu Mistrzostw Europy Mistrzostw Krajowych z Płomieniem Milowice i trzeciego miejsca w PEMK w 1979 roku. Dwa mistrzostwa Polski w barwach Płomienia Milowice (1977, 1979), trzy wicemistrzostwa Polski: 1970 (AZS Warszawa), 1975, 1976 (Płomień Milowice) i dwa brązowe medale MP: 1972 (AZS Warszawa) i 1974 (Płomień Milowice).
W barwach reprezentacji Polski zagrał 359 razy. Najlepszy siatkarz w klasyfikacji „PS” (1971). Uznawany za najlepszego na świecie przyjmującego.
Siatkarz: Błękitni Wołomin, Mazowsze Zegrze, AZS Warszawa (1968-1972) i Płomień Milowice (1973-1980) oraz klubów włoskich z Padwy – Petrarci i Termoroeca.
Trener: w Padwie, Milowicach, Częstochowie (u boku Stanisława Gościniaka), gdzie z AZS zdobył tytuł mistrza Polski (1990), wreszcie został trenerem kadry narodowej mężczyzn (2000-2001). W 2006 i na początku 2007 trenował KS Jastrzębski Węgiel.
Obecnie pełni funkcję dyrektora sportowego w AZS Częstochowa.
Odznaczony m.in. trzykrotnie złotym i dwukrotnie srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i Złotym Krzyżem Zasługi.
Ireneusz Mazur - siatkarz, trener.
W styczniu 1998 roku przejął po Hubercie Jerzym Wagnerze kadrę narodową seniorów. Kontynuował rządy twardej ręki, ale dokonał również rewolucji w ówczesnym składzie reprezentacji, stawiając na młodych graczy, z którymi sięgał po medale mistrzostw Europy i mistrzostw świata juniorów.
Siatkarz: AKS Busko Zdrój, AZS-u Kielce, Stali Nysa, Stali Stalowa Wola.
W 1985 roku rozpoczął pracę trenerską razem z Janem Rysiem poprowadził reprezentację żeńską. Na początku lat dziewięćdziesiątych II trener męskiej reprezentacji przy Zbigniewie Zarzyckim (polska reprezentacja po raz pierwszy wzięła udział w kwalifikacjach do Igrzysk w Barcelonie).
W połowie lat 90-tych pierwszy trener reprezentacji juniorów. Pod wodzą Ireneusza Mazura rozkwitły talenty takich zawodników jak Dawid Murek, Sebastian Świderski czy Paweł Papke. Wtedy to kadra juniorów zdobyła dwa najważniejsze medale: Mistrzostw Europy 1996 w Netanii i Mistrzostw Świata 1997 w Bahrajnie, gdzie w finale pokonała ekipę Brazylii.
W 1998 pierwszy trener męskiej reprezentacji, w pierwszym meczu Ligi Światowej w Lipiecku drużyna pokonała ekipę Rosji 3:2.
Trener AZS Częstochowa (dwukrotne wicemistrzostwo kraju), Morza Szczecin, SKRY Bełchatów, AZS Politechnika.
Dr Edward Superlak - adiunkt w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, trener klasy mistrzowskiej w piłce siatkowej, autor ponad 50 publikacji, w tym 30 naukowych, autor monografii oraz książki, współautor redakcji naukowych trzech monografii, współzałożyciel i członek Międzynarodowego Towarzystwa Naukowego Gier Sportowych.
Trener reprezentacji Polski kobiet (1990-1994), członek Wydziału Szkolenia PZPS (1996-2008), członek Wydziału ds. Młodzieży PZPS (od 2008), członek Rady Trenerów PZPS (1996-2004), redaktor naczelny „Biuletynu Szkoleniowego” PZPS (2005-2006), wykładowca na ogólnopolskich i wojewódzkich kursokonferencjach dla trenerów i instruktorów piłki siatkowej, organizator i wykładowca na kursach kwalifikacyjnych na trenera klasy pierwszej w piłce siatkowej.
Osiągnięcia trenerskie: brązowy medal mistrzostw Polski (1985), udział w Mistrzostwach Europy (1989, 1991), klubowe wicemistrzostwo Polski (1996), zdobywca Pucharu Polski (1996), udział w rozgrywkach Ligi Mistrzyń (1996-97), Mistrz Polski Lig Międzyuczelnianych (2001).
Zainteresowania naukowe obejmują głównie ocenę dyspozycji osobniczych do gier sportowych oraz umiejętności i sprawności działania podczas gry zespołowej.
Zbigniew Krzyżanowski - szkoleniowiec, pochodzi z Węgrowa, niewielkiej miejscowości położonej niedaleko Siedlec. Po ukończeniu studiów na AWF zaczął pracę jako nauczyciel w szkole w Stoczku Węgrowskim. W 1984 roku przeniósł się do Węgrowa. Wybrał najzdolniejsze uczennice z czwartych klas i rozpoczął z nimi siatkarskie zajęcia w nowo powstałym Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym. Wkrótce, wraz z pierwszymi zwycięstwami, powstała nazwa - Nike. Ze swoimi wychowankami wywalczył ponad 20 medali (w tym 13 złotych) w młodzieżowych mistrzostwach Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Kiedy dziewczęta przeszły do szkoły średniej przyszedł czas na sukcesy w rozgrywkach seniorek. Poprzez kolejne szczeble ligowe zespół przechodził praktycznie bez zatrzymania.
W 1998 roku Krzyżanowski wraz z Nike awansował do najwyższej ligi. Przez dwa kolejne sezony drużyna złożona z młodych dziewcząt, w głównej części własnych wychowanek, walczyła z powodzeniem zdobywając nawet III miejsce w Pucharze Polski. Jego osiągnięcia dostrzegli działacze PZPS. Został opiekunem reprezentacji Polski kadetek, które doprowadził do mistrzostwa Europy i czwartego miejsca na świecie. Od początku 2000 roku przez 3 lata opiekował się pierwszą reprezentacją. Po 24 latach przerwy awansował z nią do Mistrzostw Świata. W związku z rosnącymi trudnościami, niedługo po objęciu zespołu BKS Bielsko-Biała w 2004 roku zrezygnował z prowadzenia reprezentacji. Następnie zdobył z nowym zespołem dwa kolejne tytuły Mistrza Polski.
Od 2007 roku pracuje jako trener Kadry Polski Juniorek i koordynator wszystkich grup młodzieżowych pionu żeńskiego.
Dr Krzysztof Iwańczuk - doktor nauk humanistycznych, zatrudniony na stanowisku adiunkta, dyscyplina naukowa: nauka o polityce, specjalność naukowa: stosunki międzynarodowe, geografia polityczna. Przygotowuje rozprawę habilitacyjną nt. "Ukraina w europejskiej przestrzeni geopolitycznej".
W 1986 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk politycznych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Naturalne i przestrzenne wyznaczniki polityki zagranicznej PRL”.
Główne publikacje dr K. Iwańczuka to:
Struktura ludności ChRL, [w:] Chiny w stosunkach międzynarodowych pod red. K. Iwańczuka i A Ziętek, Lublin 2003, s. 13 – 17.
Pozycja demograficzna i geopolityczna ChRL, [w:] Chiny w stosunkach międzynarodowych pod red. K. Iwańczuka i A Ziętek, Lublin 2003, s. 54 – 58.
Struktura narodowościowa Federacji Rosyjskiej, [w:] Federacja Rosyjska w stosunkach międzynarodowych pod red. A. Czarnockiego i I. Topolskiego, Lublin 2006.
Pozycja geopolityczna Federacji Rosyjskiej, [w:] Federacja Rosyjska w stosunkach międzynarodowych pod red. A. Czarnockiego i I. Topolskiego, Lublin 2006.
Inne osiągnięcia (granty, stypendia):
Uczestnictwo w 18 międzynarodowych konferencjach naukowych (na 8 wygłoszone referaty) oraz kilkudziesięciu krajowych. Staże naukowe we Francji (Paryż, Aix-en-Provence).
Misje studyjne w Uniwersytecie im. Iwana Franko we Lwowie (6-krotnie).
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Przez dwie kadencji w latach 1988-1991 i 1991-1994 był członkiem Zarządu Głównego PTNP, funkcja - skarbnik.
W latach 1986-1990 obiął stanowisko sekretarza grupy tematycznej CPBP 11.10.2.2.1 „Międzynarodowa rola ChRL i jej wyznaczniki” oraz grupy tematycznej CPBP 11.4.III.A „Współistnienie państw w przestrzeni”. Organizator i współorganizator kilkunastu konferencji o zasięgu międzynarodowym bądź krajowym m.in.: konferencja IPSA, Zjazd PTNP, Zjazdy Zakładów Stosunków Międzynarodowych.
Waldemar Bartelik - absolwent Politechniki Gdańskiej, Ukończył Podyplomowe Studium Menedżerskie - Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów.
Wieloletni współpracownik i członek Zarządu PZPS, Prezes Pomorskiego Związku Piłki Siatkowej.
Były zawodnik I-ligowego Stoczniowca Gdańsk. Działając w biznesie wielokrotnie wspierał rozgrywki siatkarskie w roli sponsora. Wieloletni Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny Koncernu Energetycznego ENERGA S.A., Wice-Prezes Zarządu Elektrim Kable, Prezes Zarządu Kablex Sp. z o.o., Navi-Expo Sp. z o.o.
Posiada wieloletnie doświadczenie i wiedzę z zakresu:
Skład Rady Programowej:
- Mirosław Przedpełski
- Ryszard Bosek
- Ireneusz Mazur
- Dr Edward Superlak
- Zbigniew Krzyżanowski
- Dr Krzysztof Iwańczuk
- Waldemar Bartelik
Prezes Związku nadzorujący osobiście prace Rady.
Absolwent Politechniki Warszawskiej. Polski biznesmen zajmujący się ekologią i produkcją zdrowej żywności. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski w siatkówce old’boyów, zarówno w hali, jak i na plaży.
21 września 2004 zwyciężył w wyborach na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. W swoim pierwszym wystąpieniu zapowiedział, że chce oczyścić atmosferę wokół związku, zjednoczyć środowisko oraz współpracować z każdym, komu zależy na polskiej siatkówce. Poinformował również, że swoją funkcję będzie pełnić społecznie.
W roku 2005 wszedł w skład Zarządu Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV), a rok później, w Tokio wybrany został do Zarządu Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB).
W czasie jego kadencji siatkarki reprezentacji Polski powtórzyły mistrzostwo Europy, a siatkarze zostali wicemistrzami świata. W 2008 roku, po 40 latach przerwy obydwie nasze reprezentacje zagrały w turnieju olimpijskim. Wiele polskich par młodzieżowych zaczęło sięgać po mistrzostwa i medale mistrzostw świata i Europy w siatkówce plażowej.
Prywatnie uwielbia bawić się z 4 letnią córką i małym synkiem, a wolnych chwilach z pasją gra w siatkówkę i na perkusji w zespole „Prezesów”.
Ryszard Bosek
Przewodniczy nad pracami Rady
Mistrz świata z 1974 i mistrz olimpijski z Montrealu 1976. Trzykrotny srebrny medalista mistrzostw Europy: w Belgradzie (1975), Helsinkach (1977) i Paryżu (1979). Uczestnik trzech igrzysk olimpijskich: w Monachium 1972 (9. miejsce), Montrealu 1976 (1. miejsce, złoty medal) i Moskwie 1980 (4. miejsce). Finalista MŚ w latach 19701 (Sofia) – 5 miejsce i 1978 (Rzym) – 8 miejsce. Zdobywca w 1978 roku Pucharu Mistrzostw Europy Mistrzostw Krajowych z Płomieniem Milowice i trzeciego miejsca w PEMK w 1979 roku. Dwa mistrzostwa Polski w barwach Płomienia Milowice (1977, 1979), trzy wicemistrzostwa Polski: 1970 (AZS Warszawa), 1975, 1976 (Płomień Milowice) i dwa brązowe medale MP: 1972 (AZS Warszawa) i 1974 (Płomień Milowice).
W barwach reprezentacji Polski zagrał 359 razy. Najlepszy siatkarz w klasyfikacji „PS” (1971). Uznawany za najlepszego na świecie przyjmującego.
Siatkarz: Błękitni Wołomin, Mazowsze Zegrze, AZS Warszawa (1968-1972) i Płomień Milowice (1973-1980) oraz klubów włoskich z Padwy – Petrarci i Termoroeca.
Trener: w Padwie, Milowicach, Częstochowie (u boku Stanisława Gościniaka), gdzie z AZS zdobył tytuł mistrza Polski (1990), wreszcie został trenerem kadry narodowej mężczyzn (2000-2001). W 2006 i na początku 2007 trenował KS Jastrzębski Węgiel.
Obecnie pełni funkcję dyrektora sportowego w AZS Częstochowa.
Odznaczony m.in. trzykrotnie złotym i dwukrotnie srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i Złotym Krzyżem Zasługi.
Ireneusz Mazur - siatkarz, trener.
W styczniu 1998 roku przejął po Hubercie Jerzym Wagnerze kadrę narodową seniorów. Kontynuował rządy twardej ręki, ale dokonał również rewolucji w ówczesnym składzie reprezentacji, stawiając na młodych graczy, z którymi sięgał po medale mistrzostw Europy i mistrzostw świata juniorów.
Siatkarz: AKS Busko Zdrój, AZS-u Kielce, Stali Nysa, Stali Stalowa Wola.
W 1985 roku rozpoczął pracę trenerską razem z Janem Rysiem poprowadził reprezentację żeńską. Na początku lat dziewięćdziesiątych II trener męskiej reprezentacji przy Zbigniewie Zarzyckim (polska reprezentacja po raz pierwszy wzięła udział w kwalifikacjach do Igrzysk w Barcelonie).
W połowie lat 90-tych pierwszy trener reprezentacji juniorów. Pod wodzą Ireneusza Mazura rozkwitły talenty takich zawodników jak Dawid Murek, Sebastian Świderski czy Paweł Papke. Wtedy to kadra juniorów zdobyła dwa najważniejsze medale: Mistrzostw Europy 1996 w Netanii i Mistrzostw Świata 1997 w Bahrajnie, gdzie w finale pokonała ekipę Brazylii.
W 1998 pierwszy trener męskiej reprezentacji, w pierwszym meczu Ligi Światowej w Lipiecku drużyna pokonała ekipę Rosji 3:2.
Trener AZS Częstochowa (dwukrotne wicemistrzostwo kraju), Morza Szczecin, SKRY Bełchatów, AZS Politechnika.
Dr Edward Superlak - adiunkt w Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, trener klasy mistrzowskiej w piłce siatkowej, autor ponad 50 publikacji, w tym 30 naukowych, autor monografii oraz książki, współautor redakcji naukowych trzech monografii, współzałożyciel i członek Międzynarodowego Towarzystwa Naukowego Gier Sportowych.
Trener reprezentacji Polski kobiet (1990-1994), członek Wydziału Szkolenia PZPS (1996-2008), członek Wydziału ds. Młodzieży PZPS (od 2008), członek Rady Trenerów PZPS (1996-2004), redaktor naczelny „Biuletynu Szkoleniowego” PZPS (2005-2006), wykładowca na ogólnopolskich i wojewódzkich kursokonferencjach dla trenerów i instruktorów piłki siatkowej, organizator i wykładowca na kursach kwalifikacyjnych na trenera klasy pierwszej w piłce siatkowej.
Osiągnięcia trenerskie: brązowy medal mistrzostw Polski (1985), udział w Mistrzostwach Europy (1989, 1991), klubowe wicemistrzostwo Polski (1996), zdobywca Pucharu Polski (1996), udział w rozgrywkach Ligi Mistrzyń (1996-97), Mistrz Polski Lig Międzyuczelnianych (2001).
Zainteresowania naukowe obejmują głównie ocenę dyspozycji osobniczych do gier sportowych oraz umiejętności i sprawności działania podczas gry zespołowej.
Zbigniew Krzyżanowski - szkoleniowiec, pochodzi z Węgrowa, niewielkiej miejscowości położonej niedaleko Siedlec. Po ukończeniu studiów na AWF zaczął pracę jako nauczyciel w szkole w Stoczku Węgrowskim. W 1984 roku przeniósł się do Węgrowa. Wybrał najzdolniejsze uczennice z czwartych klas i rozpoczął z nimi siatkarskie zajęcia w nowo powstałym Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym. Wkrótce, wraz z pierwszymi zwycięstwami, powstała nazwa - Nike. Ze swoimi wychowankami wywalczył ponad 20 medali (w tym 13 złotych) w młodzieżowych mistrzostwach Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Kiedy dziewczęta przeszły do szkoły średniej przyszedł czas na sukcesy w rozgrywkach seniorek. Poprzez kolejne szczeble ligowe zespół przechodził praktycznie bez zatrzymania.
W 1998 roku Krzyżanowski wraz z Nike awansował do najwyższej ligi. Przez dwa kolejne sezony drużyna złożona z młodych dziewcząt, w głównej części własnych wychowanek, walczyła z powodzeniem zdobywając nawet III miejsce w Pucharze Polski. Jego osiągnięcia dostrzegli działacze PZPS. Został opiekunem reprezentacji Polski kadetek, które doprowadził do mistrzostwa Europy i czwartego miejsca na świecie. Od początku 2000 roku przez 3 lata opiekował się pierwszą reprezentacją. Po 24 latach przerwy awansował z nią do Mistrzostw Świata. W związku z rosnącymi trudnościami, niedługo po objęciu zespołu BKS Bielsko-Biała w 2004 roku zrezygnował z prowadzenia reprezentacji. Następnie zdobył z nowym zespołem dwa kolejne tytuły Mistrza Polski.
Od 2007 roku pracuje jako trener Kadry Polski Juniorek i koordynator wszystkich grup młodzieżowych pionu żeńskiego.
Dr Krzysztof Iwańczuk - doktor nauk humanistycznych, zatrudniony na stanowisku adiunkta, dyscyplina naukowa: nauka o polityce, specjalność naukowa: stosunki międzynarodowe, geografia polityczna. Przygotowuje rozprawę habilitacyjną nt. "Ukraina w europejskiej przestrzeni geopolitycznej".
W 1986 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk politycznych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego na podstawie rozprawy doktorskiej pt. „Naturalne i przestrzenne wyznaczniki polityki zagranicznej PRL”.
Główne publikacje dr K. Iwańczuka to:
Struktura ludności ChRL, [w:] Chiny w stosunkach międzynarodowych pod red. K. Iwańczuka i A Ziętek, Lublin 2003, s. 13 – 17.
Pozycja demograficzna i geopolityczna ChRL, [w:] Chiny w stosunkach międzynarodowych pod red. K. Iwańczuka i A Ziętek, Lublin 2003, s. 54 – 58.
Struktura narodowościowa Federacji Rosyjskiej, [w:] Federacja Rosyjska w stosunkach międzynarodowych pod red. A. Czarnockiego i I. Topolskiego, Lublin 2006.
Pozycja geopolityczna Federacji Rosyjskiej, [w:] Federacja Rosyjska w stosunkach międzynarodowych pod red. A. Czarnockiego i I. Topolskiego, Lublin 2006.
Inne osiągnięcia (granty, stypendia):
Uczestnictwo w 18 międzynarodowych konferencjach naukowych (na 8 wygłoszone referaty) oraz kilkudziesięciu krajowych. Staże naukowe we Francji (Paryż, Aix-en-Provence).
Misje studyjne w Uniwersytecie im. Iwana Franko we Lwowie (6-krotnie).
Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Przez dwie kadencji w latach 1988-1991 i 1991-1994 był członkiem Zarządu Głównego PTNP, funkcja - skarbnik.
W latach 1986-1990 obiął stanowisko sekretarza grupy tematycznej CPBP 11.10.2.2.1 „Międzynarodowa rola ChRL i jej wyznaczniki” oraz grupy tematycznej CPBP 11.4.III.A „Współistnienie państw w przestrzeni”. Organizator i współorganizator kilkunastu konferencji o zasięgu międzynarodowym bądź krajowym m.in.: konferencja IPSA, Zjazd PTNP, Zjazdy Zakładów Stosunków Międzynarodowych.
Waldemar Bartelik - absolwent Politechniki Gdańskiej, Ukończył Podyplomowe Studium Menedżerskie - Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów.
Wieloletni współpracownik i członek Zarządu PZPS, Prezes Pomorskiego Związku Piłki Siatkowej.
Były zawodnik I-ligowego Stoczniowca Gdańsk. Działając w biznesie wielokrotnie wspierał rozgrywki siatkarskie w roli sponsora. Wieloletni Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny Koncernu Energetycznego ENERGA S.A., Wice-Prezes Zarządu Elektrim Kable, Prezes Zarządu Kablex Sp. z o.o., Navi-Expo Sp. z o.o.
Posiada wieloletnie doświadczenie i wiedzę z zakresu:
- systemowego zarządzania organizacją i procesami,
- zarządzania zasobami ludzkimi,
- projektowania efektywnych struktur organizacyjnych,
- zarządzania finansami przedsiębiorstwa,
- zarządzania rachunkiem kosztów,
- projektowania, wdrażania i zarządzania budżetem wg MPK oraz wdrażania i stosowania zasad kontrolingu,
- wdrażania systemów ISO 9000 i 14001,
- organizacji procesów produkcyjnych,
- doświadczenia w negocjacjach z organizacjami związkowymi dot. układów zbiorowych, pakietów socjalnych i sporów zbiorowych.
Wszystkie grafiki, zdjęcia, teksty oraz same strony www podlegają ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim.
Używanie ich w jakikolwiek sposób bez uprzedniego, pisemnego zezwolenia jest zabronione i może spowodować pociągnięcie do odpowiedzialności cywilnej i karnej w maksymalnym zakresie dopuszczalnym przez prawo.
Oceń artykuł:
Średnia ocena: 2.23
Artykuły mogą być komentowane tylko i wyłącznie przez zalogowanych użytkowników.
Jeżeli nie posiadasz konta w naszej Akademii - założ je już dziś.
Jeżeli nie posiadasz konta w naszej Akademii - założ je już dziś.