Autor: Bertante Nicoleta, Fantoni Gianpietro
Wydawnictwo: MUZA S.A. Warszawa 2006
Ilość stron: 96
Dzięki temu podręcznikowi każdy ma szansę ze zrozumieniem obserwować mecz siatkówki. Wszystkie akcje na boisku przestaną być tajemnicą. Na pewno miło jest oglądać mecz, przezywać emocje, które wyzwala gra, ale dobrze jest też rozumieć, co dzieje się na boisku, znaczenie gestów i decyzji sędziego. Dobrze jest też móc docenić różnorodne wybory taktyczne i techniki użyte przez drużynę.
Wskazówki w tekście i serie rysunków pozwolą śledzić mecz od momentu, kiedy drużyny wchodzą na boisko, aż do jego końca. Zostanie wyjaśnione, co dzieje się na boisku w każdej fazie gry. Dzięki wskazówkom zamieszczonym w części dydaktycznej początkujący będą mogli poprawić swój styl gry, a trenerzy i nauczyciele urozmaicić swoją pracę. Słowniczek wyjaśni pewne wyrażenia techniczne związane z siatkówką, użyte w podręczniku i spotkanie w żargonie siatkarskim.
więcejAutor: Jerzy Uzarowicz, Halina Zdebska
Wydawnictwo: COS, Warszawa wydanie I, 1998
Ilość stron: 156
Oprawa: Broszurowa
Wyszkolenie zawodnika do poziomu mistrzowskiego wymaga wielu lat żmudnej pracy. Jest to proces twórczy, który w poszczególnych etapach szkolenia powinien uwzględniać rozwój dojrzewającego organizmu. Duże znaczenie dla rozwoju sportowego odgrywa właściwie zaplanowany, racjonalny trening.
Niniejszy Program autorzy kierują do instruktorów, trenerów, nauczycieli wychowania fizycznego prowadzących szkolenie dzieci i młodzieży w przedziale wieku 8-19 lat. Uwzględniono w nim wszystko to, co jest zasadne w świetle współczesnej wiedzy dotyczącej szkolenia w siatkówce. Autorzy mają jednak pełną świadomość, że zawarte zostały tutaj jedynie podstawowe wiadomości, które z pewnością nie wyczerpują złożoności podjętego tematu.
Nie należy więc traktować Programu jako gotowego szablonu, recepty na wynik - bo tego przecież w sporcie nie ma (tak jak nie można do końca przewidzieć kierunków rozwoju młodego organizmu). Jeżeli jednak ta propozycja stanowić będzie choć po części przewodnik (pomoc) dla osób pracujących z dziećmi i młodzieżą, to spełni swoje zadanie.
więcejAutor: A.Papageorgiou, W.Spitzley, współpraca - R.Christ
Wydawnictwo: MARSZAŁEK, wydanie I, 1999
Ilość stron: 312
Oprawa: Broszurowa
W prezentowanej Państwu książce autorzy ze znanego ośrodka szkolenia trenerów w Kolonii - Athanasias Papageorgiou i Willy Spitzley przy współpracy Rainera Christa przedstawili bardzo zwartą koncepcję nauczania gry w piłkę siatkową. Ogromne doświadczenie trenerskie autorów w dyscyplinie oraz wieloaspektowa analiza struktury gry stanowiły podstawę do napisania tej interesującej pozycji.
Autorzy rozpoczęli od przedstawienia koncepcji rozumienia gry oraz wyjaśnienia stosowanych pojęć i dość niekonwencjonalnego słownictwa różniącego się często od stosowanego w literaturze europejskiej. Analiza działania i sytuacji występujących podczas gry stała się punktem wyjścia do opracowania szesnastu grup celów nauczania logicznie ze sobą powiązanych, od minisiatkówki począwszy. Wynikające z celów zadania oraz warunki ich realizacji uwzględniają poziom rozwoju psychofizycznego ćwiczących.
Niewątpliwą wartością książki jest zakres i poziom poruszanych w niej problemów metodycznych. Na szczególną uwagę zasługuje rzeczowa analiza warunków wykonania poszczególnych działań oraz zaproponowany system korekty błędów pojawiających się w procesie nauczania - uczenia się określonych elementów techniki gry.
Książka przeznaczona jest dla trenerów, instruktorów, nauczycieli wychowania fizycznego, studentów i zawodników. Wyrażam przekonanie, że omawiana pozycja w znacznym stopniu wzbogaci krajową literaturę z zakresu teorii i praktyki gry w piłkę siatkową.
więcejAutor: Tomasz Klocek; Maciej Szczepanik
Wydawnictwo: Centralny Ośrodek Sportu, Warszawa 2003
Ilość stron: 149
Podręcznik „Siatkówka na lekcji wychowania fizycznego" jest przeznaczony przede wszystkim dla nauczycieli wychowania fizycznego oraz dla instruktorów piłki siatkowej. Podejmuje takie zagadnienia jak: uwagi metodyczne; technika i metodyka nauczania elementów piłki siatkowej; forma ścisła i zabawowa w nauczaniu i doskonaleniu elementów piłki siatkowej; forma fragmentów gry; gra; organizacja zajęć; wybrane przepisy gry i sygnalizacja sędziowska; siatkówka plażowa.
Chęć napisania takiej pracy wynika głównie z nowych tendencji w wychowaniu fizycznym, tym samym z celów tego przedmiotu, jak również potrzeby przedstawienia możliwości realizacji tych celów, jakie daje piłka siatkowa.
więcejAutor: pod redakcją Józefa Wołyńca
Wydawnictwo: wydawnictwo BK
Ilość stron: 292
Książka może być doskonałym źródłem informacji dla uczniów różnych szczebli, poznających przepisy gier zespołowych.
Dotychczas na rynku wydawniczym ukazywały się jedynie przepisy wydawane przez związki sportowe i kierowane wyłącznie do trenerów, sędziów i zawodników zajmujących się sportem wyczynowym.
„Przepisy gier zespołowych w zakresie podstawowym” są zbiorem zasad i reguł prowadzenia współzawodnictwa w najpopularniejszych grach zespołowych oraz nowych dotychczas w Polsce mniej znanych.
Przy tworzeniu opracowania przyjęto, iż książka ma być napisana językiem łatwym i zrozumiałym dla każdego czytelnika bez względu na wcześniejsze doświadczenia sportowe.
Przepisy na co dzień opisywane językiem specjalistycznym trudnym do zrozumienia opatrzone zostały ułatwiającym zrozumienie idei reguł konkretnych gier i mechaniki ich sędziowania.
więcej