Akademia Polskiej Siatkówki

Biuletyn Informacyjny Akademia Polskiej Siatkówki

PZPS
Home APS Bilbioteka Nauczyciele Trenerzy Menedżerowie Zawodnicy Młodzież VIDEO Sklep

Zima przyszła do Polski na dobre, a wraz z nią gorsze samopoczucie i brak chęci do działania.
Dlatego Akademia Polskiej Siatkówki pragnie przedstawić publikacje, które dodadzą energii.

Psychologia wkracza do sportu

Recenzja  Miesiąca Psychologia wkracza do sportu

Czyli o tym, jak skutecznie budować relacje i współpracować na linii trener – zawodnik

Odpowiednie podejście trenera do psychologii w siatkówce stanowi ważny aspekt w budowaniu drużyny. Akademia Polskiej Siatkówki prezentuje Państwu publikację Adriany Zagórskiej. Jest to cenna kopalnia wiedzy dla tych, którzy chcą aby dobra atmosfera w drużynie przekładała się na jej dobre wyniki. W publikacji możemy przeczytać m.in. o tym, że …. budowanie zdrowych oraz skutecznych relacji na linii trener – zawodnik jest zagadnieniem bardzo delikatnym. Coraz częściej wymaga się od trenera konkretnych umiejętności psychologicznych, bo przecież ludzie różnią się od siebie, co wymusza indywidualne podejście do zawodnika. W praktyce staje się to dla niego coraz trudniejsze, gdyż trzeba mieć pomysł na każdego. Niestety bez podstawowych umiejętności w komunikowaniu się jest to zadanie niełatwe do osiągnięcia.

Przeczytaj cały artykuł

Hubert Tomaszewski

Sylwetka Miesiąca

Hubert Tomaszewski Akademia Polskiej Siatkówki pragnie przedstawić Państwu osobę nietuzinkową w siatkarskim środowisku. Hubert Tomaszewski - człowiek o wielu twarzach: poliglota, dyplomata i menedżer. – W dniu, w którym nasze siatkarki i sztab szkoleniowy odbierali odznaczenia z rąk prezydenta Kwaśniewskiego za drugie mistrzostwo Europy, zatelefonowałem do trenera z gratulacjami i zaproszeniem na kolację. Wspomniałem Andrzejowi Niemczykowi o tym, że najprawdopodobniej kończy się moja służba w dyplomacji. Kiedy po kilku tygodniach okazało się, że w MSZ nie ma dla mnie odpowiedniej oferty, trener zaproponował mi funkcję menedżera kadry. Zaskoczony powiedziałem: „Przecież ja nie znam się na siatkówce”. On wówczas odparł: „Ale ja się znam, a ty zajmiesz się organizacją pracy”. – tak wspomina swój początek współpracy z PZPS Hubert Tomaszewski.

Przeczytaj cały artykuł

Leszek Kurnicki

Wywiad Miesiąca

Leszek KurnickiPKN Orlen, największy polski i jeden z największych europejskich koncernów naftowych, od ubiegłego roku dołączył do znakomitego grona sprzymierzeńców polskiej siatkówki. O tym, dlaczego tak się stało i co to daje obydwu stronom siatkarsko-biznesowego sojuszu, opowiada Leszek Kurnicki, dyrektor wykonawczy do spraw marketingu PKN Orlen. – Sponsoring gier zespołowych, w tym turniejów siatkarskich, jest ważną częścią strategii sponsorskiej PKN Orlen. Jako największa polska firma, pragniemy towarzyszyć reprezentantom naszego kraju w wydarzeniach rangi międzynarodowej. Nieustannie poszukujemy nowych, atrakcyjnych form komunikacji z rynkiem, za których pośrednictwem trafiamy do coraz szerszego grona odbiorców. Stawiamy na siatkówkę, ponieważ cieszy się ona niesłabnącym zainteresowaniem, a rozgrywki z udziałem najlepszych zespołów z całego świata zawsze dostarczają niezapomnianych wrażeń. – opowiada Leszek Kurnicki.

Przeczytaj cały artykuł

System gier uproszczonych – Liga Trójek

Liga trójek

Liga Trójek Opracowany materiał przez Andrzeja Krowiaka dotyczy pewnej formy gier uproszczonych, która może być stosowana wśród różnych (pod względem zaawansowania) grup ćwiczebnych. System opiera się na rywalizacji zespołów trzyosobowych i w istocie nie jest niczym nowym natomiast opracowanie tabelaryczne (m.in. w formacie arkusza kalkulacyjnego Excel), zasadyt awansów i spadków, oraz ranking, stanowić będzie z pewnością duże udogodnienie dla trenerów i zwiększy atrakcyjność zajęć. Dzięki temu można m.in. kształtować w młodym siatkarzu umiejętność szybkiego dostosowania się do sytuacji, do zespołu, w jakim zagra spotkanie, a trenerowi daje obraz, który z zawodników jest w stanie „pociągnąć” do zwycięstwa każdy zespół.

Przeczytaj cały artykuł

Jak stać się dobrym trenerem?

Trenerzy

Publikacje prof. Zbigniewa Czajkowskiego często goszczą na stronie Akademii Polskiej Siatkówki. W listopadzie przyszedł czas na wywiad. Profesor ze znaną sobie pasją opowiada o cechach, które powinien mieć trener aby odnieść sukces. - Jest oczywiście bardzo istotna różnica w rozwoju osobniczym dziewcząt i chłopców (dziewczęta rozwijają się szybciej). Ponadto występują różnice w motywacji osiągnięć. U zawodników, zwłaszcza wybitnych, wielką rolę odgrywa motyw powodzenia(chęć współzawodnictwa, chęć wygrania, wiara w zwycięstwo). U kobiet nader często przeważa motyw unikania porażki (obawa przed porażką, unikanie trudnych sytuacji, brak zaufania do samej siebie). Dziewczęta są bardziej wrażliwe na wszystkie uwagi krytyczne (na przykład przy usuwaniu błędów technicznych), które muszą być podane łagodnie i taktownie. Z drugiej strony dziewczęta bardzo cenią wyrazy uznania i pochwały. – czytamy w wywiadzie z prof. Czajkowskim.

Przeczytaj cały artykuł

"Strategia zapobiegania urazom w siatkówce" R. Biernata już do nabycia

Trenerzy

Akademia Polskiej Siatkówki z satysfakcją informuje, że została wydana książka Ryszarda Biernata pt. ”Strategia zapobiegania urazom w siatkówce”. Książka jest znakomitym kompendium wiedzy dla lekarzy sportowych, trenerów, trenerów przygotowania fizycznego, sportowych fizjoterapeutów, masażystów i zawodników. Dodatkowo zawiera instruktażową płytę DVD. Książka została wydrukowana dzięki staraniom Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego w nakładzie 2500 egzemplarzy.

Przeczytaj cały artykuł

Akademia na Facebooku!

facebook

Zapraszamy wszystkich na Facebooka. Profil na największym portalu społecznościowym na świecie powstał z myślą o tych, dla których kontakt ze światem zewnętrznym zaczyna się od Internetu. Jak zwykle znajdziecie tam Państwo komunikaty o najnowszych informacjach, publikacjach oraz inicjatywach Akademii Polskiej Siatkówki. Wszystko w jednym miejscu. Jesteśmy obecni na Facebooku, aby być jeszcze bliżej Państwa!

Przejdź do Facebooka »

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o tym co sie dzieje się na portalu zapoznaj sie z naszym systemem powiadomień o nowych artykułach.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą reklamową APS. Znajdziecie w niej Państwo szeroki wachlarz propozycji reklamowych jakie oferuje Akademia.

Jesteś zainteresowany współpracą z naszą Akademią? Napisz do nas.
Masz uwagi odnośnie działania biuletynu - czekamy na e-maile: akademia@akdemiasiatkowki.com.pl