Akademia Polskiej Siatkówki

Biuletyn Informacyjny Akademia Polskiej Siatkówki

PZPS
Home APS Bilbioteka Nauczyciele Trenerzy Menedżerowie Zawodnicy Młodzież VIDEO Sklep

ZAPRASZAMY NA KONFERENCJE LICENCYJNE

Polski Związek Piłki Siatkowej w ramach Akademii Polskiej Siatkówki informuje, że zgodnie z przyjętym przez Zarząd PZPS „Systemem przyznawania licencji trenera”, organizuje konferencje licencyjne dla pierwszych i drugich trenerów drużyn Plus Ligi, Plus Ligi Kobiet oraz pierwszych i drugich trenerów I Ligi kobiet i mężczyzn jak i I i II trenerów drużyn II Ligi kobiet i mężczyzn. Udział w 2-ch konferencjach, potwierdzony certyfikatem, upoważnia do ubiegania się o przyznanie Licencji na prowadzenie zespołów ligowych w sezonie 2011/2012. Więcej szczegółów tutaj.

Zapraszamy do lektury publikacji, które dostępne są na naszym portalu.

 

Nauczanie gry efektywnej

Nauczanie gry efektywnej

Nauczanie gry efektywnejZnaczenie początkowych etapów szkolenia, dla stworzenia solidnej podstawy dalszego prawidłowego rozwoju sportowego jest powszechnie znane. Jednakże w praktyce instruktorzy, nauczyciele często traktują tan etap marginesowo. Nauka podstawowych elementów techniki przebiega najczęściej według wzorów stosowanych od bardzo wielu lat. W tym tradycyjnym podejściu metody nauczania, mieszczą się zazwyczaj w stylu rozkazującym. Prowadzący całą uwagę skupiają na nauczaniu danych elementów techniki najczęściej w całkowitej izolacji od sytuacji meczowych. Odbywa się to mówiąc krótko w następującej kolejności. Najpierw uczy się poruszania po boisku, przyjmowania postaw siatkarskich. Następnie stosuje się ćw. oswajające z piłką i ćw. przygotowawcze, których cele są ogólnikowe i nie do końca sprecyzowane. Później prowadzący demonstruje i opisuje sposób jego wykonania np. odbicia sposobem górnym oburącz. Następnie dzieci starają się tą czynność powtórzyć. Wychodzi się przy tym z założenia, że jedynym sposobem doskonalenia umiejętności technicznych jest powtarzanie do znudzenia ćwiczeń, które często nie mają żadnego związku z grą. W takim podejściu uczniowie uczą się według zasady ”sztuka dla sztuki”. Związek pomiędzy zdobytymi umiejętnościami, a ich praktycznym zastosowaniem schodzi gdzieś na dalszy plan.

Przeczytaj cały artykuł

Gry stwarzające niezapomniany nastrój i wyzwalające radość rywalizacji

Gra w piłkę siatkową jest jedną z najpopularniejszych gier rekre­acyjnych i sportowych. Pomimo niezaprzeczalnych walorów atrakcyj­ności nie znajduje ona należnego miejsca w szkole. Jej specyfika spra­wia nauczycielom wychowania fizycznego wiele trudności. Trudności te wynikają głównie z rygorów narzuconych przez technikę i przepisy gry, które to nie dopuszczają do chwytania piłki lub upuszczania jej na parkiet. Rozwijany obecnie szeroki program działania pod hasłem „Sport dla wszystkich” obejmuje coraz liczniejszą rzeszę dzieci i młodzieży szkolnej. Minisiatkówka ze względu na swoje rekreacyjne, zdrowotno-higie­niczne walory, może w tym programie spełniać ważną rolę.

Przeczytaj cały artykuł

Kulisy niskiej frekwencji na zajęciach sportowych

Niska frekwencja

Jakub JaroszMłodzież jest przyszłością każdego sportu. Dlatego nie wolno doprowadzić do sytuacji, kiedy zaniedba się choć jeden etap edukacji sportowej. Ale żeby przyszły efekty w przyszłości, trzeba zadbać o teraźniejszość. Już na poziomie podstawowym coraz częściej można usłyszeć pierwsze niepokojące wieści. Przeprowadzane w szkołach kontrole oraz statystyki biją na alarm – frekwencja na szkolnych zajęciach sportowych diametralnie spada, zainteresowanie aktywnością fizyczną wśród dzieci i młodzieży coraz bardziej maleje. Dlaczego tak się dzieje? Co wydarzyło się w przeciągu ostatnich 10 lat, że coraz większa liczba uczniów podczas zajęć wf-u siedzi na ławce, a podwórka i osiedlowa boiska pustoszeją? Praktycznie już w każdej klasie jest kilka osób unikających lekcji wychowania fizycznego. Rodzice coraz bardziej pobłażliwie patrzą na swoje pociechy migające się od ćwiczeń. Najlepszym sposobem na to jest zwolnienie lekarskie, wydawane na semestr czy cały rok szkolny.

Przeczytaj cały artykuł

Akademia na Facebooku!

facebook

Zapraszamy ponadto do odwiedzenia naszego profilu na portalu społecznościowym Facebook! Komunikaty o najnowszych informacjach, publikacjach oraz inicjatywach Akademii Polskiej Siatkówki w jednym miejscu. Jesteśmy obecni na Facebooku, aby być jeszcze bliżej Państwa!

Przejdź do Facebooka »

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o tym co sie dzieje się na portalu zapoznaj sie z naszym systemem powiadomień o nowych artykułach.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą reklamową APS. Znajdziecie w niej Państwo szeroki wachlarz propozycji reklamowych jakie oferuje Akademia.

Jesteś zainteresowany współpracą z naszą Akademią? Napisz do nas.
Masz uwagi odnośnie działania biuletynu - czekamy na e-maile: akademia@akdemiasiatkowki.com.pl