Akademia Polskiej Siatkówki

Biuletyn Informacyjny Akademia Polskiej Siatkówki

PZPS
Home APS Bilbioteka Nauczyciele Trenerzy Menedżerowie Zawodnicy Młodzież VIDEO Sklep

W tym miesiącu na stronach Akademii mogą Państwo przeczytać o tym jak naukowcy wzięli pod lupę kwestię zmęczenia, a także o jednym z największych talentów polskiej siatkówki oraz o powodach zainwestowania w siatkówkę jednej z największych firm branży komputerowych. Gorąco zapraszamy do lektury!

Psychomotoryczny próg zmęczenia

Recenzja  Miesiąca

Silne zmęczenie powoduje u gracza obniżenie szybkości postrzegania i reagowania, szybkości podejmowania decyzji, a także zwiększa trudności z utrzymaniem koncentracji uwagi.

W sporcie wyczynowym poszukiwania nowych technologii treningu – sposobów i środków, które pozwolą w większym stopniu wydobyć potencjał trenowanego zawodnika trwają nieprzerwanie od lat. Wielki w tym udział ma nauka. W związku z tym warto zwrócić uwagę na informacje pochodzące z badań z pogranicza fizjologii wysiłku fizycznego i psychofizjologii. Dotyczą one zależności pomiędzy reakcjami metabolicznymi zachodzącymi w mięśniach a procesami odbierania i przetwarzania informacji w ośrodkowym układzie nerwowym na tle narastającego zmęczenia, w czasie wysiłku fizycznego o różnym charakterze. Mechanizmy zmęczenia są różne przy różnych rodzajach wysiłku fizycznego i nie są do dzisiaj w pełni poznane. Inne są podczas wysiłku szybkościowego i siłowego, inne w trakcie wytrzymałościowego, a zupełnie inne w czasie wysiłku meczowego w grze piłkę nożną, charakteryzującego się zmienną intensywnością i dużym obciążeniem psychicznym.

Przeczytaj cały artykuł

Patryk Czarnowski

Sylwetka Miesiąca

Patryk Czarnowski Przygodę z siatkówką zaczął dość późno, bo dopiero w wieku 15 lat. Nie przeszkodziło mu to jednak w rozwijaniu swoich umiejętności siatkarskich. Mimo że ma dopiero 25 lat, ma już na swoim koncie wiele osiągnięć. Jednak dopiero sezon 2009/2010 był dla Patryka Czarnowskiego przełomowy. Bardzo dobra gra w ligowych spotkaniach zaowocowała powołaniem do kadry przez Daniela Castellaniego, debiutem w meczu towarzyskim z Francją i grą w Lidze Światowej. W wywiadach Czarnowski jest chwalony przez wszystkich – za swoje umiejętności, pracowitość i upór w dążeniu do celu! Tylko na stronach Akademii Polskiej Siatkówki, będziecie Państwo mogli przeczytać o mistrzu świata Kadetów z 2007 i trzykrotnym wicemistrzu Polski – Patryku Czarnowskim.

Przeczytaj cały artykuł

Marek Borówka

Wywiad Miesiąca

Marek Borówka– Początkowo stanowisko korporacji było powściągliwe. Na świecie bowiem siatkówka nie jest tak wysoko pozycjonowana jak w Polsce. Lenovo wspiera sport, ale rzadko na poziomie lokalnym. Przekonanie kierownictwa korporacji do tego projektu wymagało więc solidnie przygotowanej aplikacji. I tu z satysfakcją muszę stwierdzić, że nasza narodowa dyscyplina potrafi się zaprezentować atrakcyjnie i co najważniejsze – skutecznie. Wynikami oglądalności w mediach, wartością ekspozycji marek sponsorów, miejscem w sportowych rankingach, nowoczesnym zarządzaniem dyscypliną oraz ewenementem na skalę światową – wspaniałymi kibicami i atrakcyjną oprawą imprez sportowych – tym wszystkim polska siatkówka zdobyła uznanie Lenovo – tak opowiada Marek Borówka, Dyrektor Generalny jedynej placówki Lenovo w Europie Wschodniej, o powodach zainwestowania w polską siatkówkę.

Przeczytaj cały artykuł

Podstawowe zasady szkolenia młodzieży

Szkolenia

Współczesny świat wyczynowy jest atrakcyjną ofertą dla młodego pokolenia. Sława, podróże, uznanie a także pieniądze – to atrakcyjne atrybuty kariery sportowej. Ale czy każdy może to osiągnąć? Niestety nie, chociaż w pewnym sensie jest to w wielu przypadkach możliwe. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawą z ogromu pracy i wysiłku jaki trzeba włożyć, by choć trochę spełniły się jego marzenia Szkolenie sportowe jest zorganizowaną i celowo uporządkowaną działalnością, której celem jest przygotowanie zawodników do uzyskania maksymalnych wysiłków. Jolanta Kędzia w swojej pracy przedstawi nam najważniejsze elementy treningu sportowego, które pomogą niejednemu trenerowi w swojej pracy!

Przeczytaj cały artykuł

Nasza młodzież w Mediolanie!

Mediolan

Reprezentacja Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja z Pińczowa wzięła udział w International School Tournament, który otwierał Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Włochy 2010. Organizatorem turnieju był Komitet Organizacyjny XVII Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Włochy 2010. Zapraszamy do przeczytania relacji z miejsca imprezy Krzysztofa Marszalika, opiekuna i trenera zespołu.

Przeczytaj cały artykuł

Premiera Serwera Treningu

Premiera

Pragniemy Państwu zaprezentować nowatorski instrument pracy dla trenerów siatkówki – Serwer Treningu. Główną ideą powstania tego wielofunkcyjnego narzędzia było udoskonalanie współpracy z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej, który jednocześnie jest pierwszym szerokoskalowym użytkownikiem serwera. Na potrzeby PZPS serwer gromadzi szczegółowe dane treningowe, wyniki testów motorycznych i ich analizy, dane zdrowotne, dietetyczne itp. zawodników Szkół Mistrzostwa Sportowego, kadr narodowych kadetów oraz juniorów oraz zawodników kadry narodowej siatkówki plażowej. Celem działania serwera jest bezpieczne gromadzenie spójnych danych treningowych, osobowych i zdrowotnych zawodników od najmłodszych lat treningu, przez cały rozwój ich kariery sportowej. Działanie to ma pozwolić na zoptymalizowanie treningu każdemu kolejnemu trenerowi, prowadzącemu pojedynczego zawodnika lub całą drużynę.

Przeczytaj cały artykuł

Akademia na Facebooku!

facebook

Zapraszamy wszystkich na Facebooka. Profil na największym portalu społecznościowym na świecie powstał z myślą o tych, dla których kontakt ze światem zewnętrznym zaczyna się od Internetu. Jak zwykle znajdziecie tam Państwo komunikaty o najnowszych informacjach, publikacjach oraz inicjatywach Akademii Polskiej Siatkówki. Wszystko w jednym miejscu. Jesteśmy obecni na Facebooku, aby być jeszcze bliżej Państwa!

Przejdź do Facebooka »

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o tym co sie dzieje się na portalu zapoznaj sie z naszym systemem powiadomień o nowych artykułach.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą reklamową APS. Znajdziecie w niej Państwo szeroki wachlarz propozycji reklamowych jakie oferuje Akademia.

Jesteś zainteresowany współpracą z naszą Akademią? Napisz do nas.
Masz uwagi odnośnie działania biuletynu - czekamy na e-maile: akademia@akdemiasiatkowki.com.pl