Akademia Polskiej Siatkówki

Biuletyn Informacyjny Akademia Polskiej Siatkówki

PZPS
Home APS Bilbioteka Nauczyciele Trenerzy Menedżerowie Zawodnicy Młodzież VIDEO Sklep

W tym miesiącu przygotowaliśmy dla Państwa ciekawy wywiad z osobą, która tworzyła polską siatkówkę plażową od podstaw, bez której nie byłoby dzisiejszych sukcesów naszych plażowiczów. Można również przeczytać rozmową z dietetykiem sportowym, który rozprawia się ze wszystkimi mitami dotyczącymi odżywiania sportowców. Na koniec mamy również publikację, która wyjaśni nam dlaczego drużyna odnosi porażki mimo bardzo dobrego przygotowania do sezonu. Gorąco zapraszamy do lektury!

 

Jakub Bączek

Jakub Bączek

Jakub Bączek W siatkówce i innych sportach zespołowych na ostateczny sukces drużyny składa się wiele czynników. Często nie docenia się tych, które są poza zakresem umiejętności sportowych. Kiedy jakiemuś zespołowi młodzieżowemu nie wiedzie się w lidze, trenerzy maja tendencję do negatywnej weryfikacji swoich metod szkoleniowych. Przyczyny porażek szuka się w sposobie prowadzenia treningów i wykonywania ćwiczeń. Bywa, że działacze oskarżają trenera, że jest kiepskim fachowcem i nie umie nauczyć swoich zawodników poszczególnych elementów uprawianej dyscypliny. Ale czasami zdarza się tak, że drużyna wydaje się być dobrze przygotowana do sezonu, jej umiejętności są wysokie i forma indywidualnych zawodników obiecująca, a mimo to, drużyna zaczyna ligę od porażek. Nie bez przyczyny, taki stan rzeczy częściej ma miejsce w drużynach kobiecych. Dlaczego tak się dzieje? – opowiedz na te i inne pytania znajdują Państwo w artykule Jakuba Bączka.

Przeczytaj cały artykuł

Natalia Gawrylczyk

Natalia Gawrylczyk

Natalia Gawrylczyk Nagminne wśród sportowców jest pomijanie niektórych posiłków, tłumaczone najczęściej brakiem czasu na ich przygotowanie. Zawodnikom wydaje się, że przeoczenie śniadania nie stanowi wielkiego błędu i może być zrekompensowane zjedzeniem większego posiłku w późniejszym czasie, np. po treningu. Tymczasem udowodniono, że najbardziej odpowiednie dla magazynowania glikogenu - źródła energii dla pracujących mięśni - jest zapewnienie stałego zapasu substancji odżywczych, a zwłaszcza węglowodanów, poprzez częste spożywanie w ciągu dnia niewielkich objętościowo posiłków. Zdecydowanie za mało jest również w diecie sportowców warzyw i owoców, które stanowią znakomite źródło witamin oraz składników mineralnych - niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu obciążonego intensywnym wysiłkiem fizycznym – mówi w wywiadze Natalia Gawrylczyk

Przeczytaj cały artykuł

Andrzej Warych

Andrzej Warych

Andrzej WarychByły asystent Huberta Wagnera, były szef szkolenia PZPS, wybitny specjalisty od piłki plazowej opowiada o kulisach budowania od podstaw infrastruktury do uprawiania piłki siatkowej w naszym kraju. – Kiedy zaczynaliśmy budować zręby siatkówki plażowej w Polsce, na przygotowania kadry mieliśmy 30 tysięcy złotych. O regularnym udziale w turniejach zagranicznych można było tylko pomarzyć. Kiedy związek mocno zainwestował w plażówkę, zawodnicy nie musieli wreszcie dzielić czasu między grą w hali a na plaży. Zaczęły się wyjazdy zagraniczne, wsparcie medyczne. To sportowo procentuje. Wyjazdy zagraniczne jednego duetu to około pół miliona złotych w sezonie. Do tego trzeba dodać trenera, masażystę, czasami obserwatora. Naprawdę niewiele jest na świecie federacji, które tak mocno wspierają plażówkę. Najlepsze pary są sponsorowane indywidualnie i zarabiają na boisku… Nawet utytułowani reprezentanci USA w zwiątzku z kryzysem ekonomicznym nie mają wsparcia swojej federacji. Proszę mi wierzyć, bez ogromnego zaangażowania związku nie byłoby sukcesów międzynarodowych i olimpijskiego paszportu dla Fijałka i Prudla – mówi Andrzej Warych.

Przeczytaj cały artykuł

Dariusz Kielak

Dariusz Kielak

Dariusz KielakDariusz Kielak – Indywidualizacja treningu siatkarskiego Gra w piłkę siatkową opiera się głównie na działaniach zespołowych. Zwycięstwo w meczu/turnieju odnosi drużyna. Zadania stawiane w grze wymagają jednak specjalnych dyspozycji i umiejętności od poszczególnych zawodników – specjalizacja funkcji i pozycji. To często od nich – zależy sukces zespołu. Nie bez znaczenia jest zatem wyróżnianie w meczu najlepszego zawodnika (nagroda MVP) oraz przyznawanie nagród najlepszym zawodnikom w turniejach ME, MŚ, LŚ, PŚ, IO na poszczególnych pozycjach: atakującym, blokującym, przyjmującym, rozgrywającym, libero, a także najskuteczniejszym, i zagrywającym. Aby doprowadzić zawodników do takich sukcesów muszą oni przejść wieloletni proces szkolenia oraz zdobywania umiejętności i doświadczeń w grze na różnych poziomach zaawansowania.

Przeczytaj cały artykuł

Czy wiesz, że...

Czy wiesz, że...

Czy wiesz, żeAkademia Polskiej Siatkówki wraz z Polskim Związkiem Piłki Siatkowej przygotowała do wykorzystania przez wszystkich zainteresowanych materiały pt. „Program kształcenia instruktorów sportu z piłki siatkowej” oraz „Program kształcenia na stopień trenera II klasy z piłki siatkowej”. O jego wysokiej zawartości merytorycznej niech świadczy fakt, że został uznany jako autorski Polskiego Związku Piłki Siatkowej przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.  Zapraszamy wszystkich do zapoznania się z Programami!

Przeczytaj cały artykuł

Akademia na Facebooku!

facebook

Zapraszamy ponadto do odwiedzenia naszego profilu na portalu społecznościowym Facebook! Komunikaty o najnowszych informacjach, publikacjach oraz inicjatywach Akademii Polskiej Siatkówki w jednym miejscu. Jesteśmy obecni na Facebooku, aby być jeszcze bliżej Państwa!

Przejdź do Facebooka »

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o tym co sie dzieje się na portalu zapoznaj sie z naszym systemem powiadomień o nowych artykułach.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą reklamową APS. Znajdziecie w niej Państwo szeroki wachlarz propozycji reklamowych jakie oferuje Akademia.

Jesteś zainteresowany współpracą z naszą Akademią? Napisz do nas.
Masz uwagi odnośnie działania biuletynu - czekamy na e-maile: akademia@akdemiasiatkowki.com.pl