Akademia Polskiej Siatkówki

Biuletyn Informacyjny Akademia Polskiej Siatkówki

PZPS
Home APS Bilbioteka Nauczyciele Trenerzy Menedżerowie Zawodnicy Młodzież VIDEO Sklep

Zapraszamy gorąco do lektury publikacji, które umieściliśmy na stronie Akademii Polskiej Siatkówki. W tym miesiącu przygotowaliśmy publikacje, w których pokazujemy, że stres może być sprzymierzeńcem trenera. Prezentujemy również poradnik dotyczący odpowiedniej diety, którą każdy sportowiec powinien stosować. Właściwa dieta jest jednym z najważniejszych elementów życia sportowca, dlatego też serdecznie zapraszamy do lektury!

 

Recenzja miesiąca

Recenzja miesiąca

Recenzja miesiącaCzłowiek poddany działaniu stresorów – wymogów otoczenia, oczekiwań kibiców, rodziców i prezesów (w przypadku trenera) podejmuje działania próbujące sprostać oczekiwaniom i wymogom sytuacji. Działania te mogą być jednak nieskuteczne, a wręcz nielogiczne, a dzieje się tak, gdy nadmierny stres paraliżuje zdolność oceny sytuacji i skuteczne działanie. Stres blokujący reakcje zawodnika przejawia się czasem w napięciu mięśniowym, trudności w koncentracji, w drżących nogach czy rękach. U trenerów zaś może się on przejawiać brakiem podjęcia odpowiedniej decyzji. Takie decyzje mogą dotyczyć doboru rodzaju sprzętu, jakiego używa zawodnik czy też zmian samych zawodników w trakcie zawodów. Spotkałem się z sytuacją, gdy w meczu o bardzo ważną stawkę trener nie zmienił w trakcie kilkudziesięciu minut gry żadnego zawodnika, pomimo tego, że ci będący na boisku grali słabo. Zastanawiające może być też to, że w trakcie treningów zespół ćwiczył różne wersje ustawienia, jednak w samym meczu trener nie reagował na wydarzenia na boisku. Młodzi chłopcy siedzący na ławce aż palili się do gry, jednak trener nie podejmował decyzji o zmianach. Taka sytuacja może być wynikiem stresu, który sparaliżował trenera i jego ocenę wydarzeń.

Przeczytaj cały artykuł

Dr Grzegorz Grządziel

Dr Grzegorz Grządziel

Dr Grzegorz GrządzielSportowcy, którzy mają na celu osiągnięcie maksymalnej wydolności fizycznej, muszą zmierzać w kierunku prozdrowotnych zachowań żywieniowych, jakie może wskazać im trener. Ważne jest zatem, aby posiadał on rzetelną wiedzę na temat odżywiania, pomocną przy udzielaniu wskazówek i tworzeniu programu żywieniowego. M.in. poprzez wywiad żywieniowy, który jest podstawą każdej interwencji żywieniowej. Mimo że dla wielu wydawać się on może jedynie stratą czasu, bez niego nikt nie jest wstanie ułożyć programu żywieniowego, indywidualnie dopasowanego do potrzeb danego zawodnika. Prawidłowy wywiad żywieniowy ma charakter rozmowy, nigdy natomiast nie powinien przybierać formy dialogu jednej ze stron. To właśnie podczas jego trwania osoba układająca program ma szansę zdobyć niezbędne informacje, takie jak: preferencje żywieniowe zawodnika (napoje, potrawy oraz produkty lubiane i nielubiane), występujące u niego alergie i nietolerancje pokarmowe, ewentualne choroby towarzyszące (np. cukrzyca, celiakia) czy wiadomości na temat sposobu odżywiania sportowca w ostatnim czasie.

Przeczytaj cały artykuł

Czy wiesz, że...

Czy wiesz, że...

Czy wiesz, że...Z wyników odwiedzalności portalu www.akademiasiatkowki.com.pl za miesiąc sierpień wynika, że absolutnym liderem został Video Wykład Roberta Bałuszyńskiego pt. „Metodyka i doskonalenie zagrywki szybującej z wyskoku”. Na kolejnych miejscach znalazły się publikacja „Biomechaniczne kryteria skuteczności techniki ataku w siatkówce” autorstwa Piotra Tabora, Andrzeja Mastalerza i Dagmary Iwańskiej oraz „Przepisy i zasady gry w Mini Siatkówkę”.

Zobacz także

Zobacz także

Zobacz takżeSłoneczne popołudnie na warszawskiej Pradze. Powoli do ośrodka MOSiR przybywają zawodniczki Sparty Warszawa. Wszystkie dziewczyny czekają na swojego trenera – Teofila Czerwińskiego. To właśnie on, jak mało kto w tym kraju, zna się na pracy z młodzieżą. To właśnie Czerwiński wypatrzył Małgorzatę Glinkę-Mogentale i Katarzynę Skowrońską-Dolatę. A zapowiada, że to nie koniec jego odkryć. Ale również Czerwiński to ktoś więcej w Sparcie niż trener – to człowiek instytucja. To m.in. dzięki niemu klub złożony z samych młodych siatkarek gra na zapleczu PlusLigi Kobiet. Bo Sparta Warszawa to klub specyficzny nie tylko jak na warunki warszawskie, ale ogólnopolskie. Jak powstał klub, który składa się z samej młodzieży, dzięki czemu funkcjonuje i czemu zawdzięcza swoją grę w I lidze kobiet?

Przeczytaj cały artykuł

Akademia na Facebooku!

facebook

Zapraszamy ponadto do odwiedzenia naszego profilu na portalu społecznościowym Facebook! Komunikaty o najnowszych informacjach, publikacjach oraz inicjatywach Akademii Polskiej Siatkówki w jednym miejscu. Jesteśmy obecni na Facebooku, aby być jeszcze bliżej Państwa!

Przejdź do Facebooka »

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o tym co sie dzieje się na portalu zapoznaj sie z naszym systemem powiadomień o nowych artykułach.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą reklamową APS. Znajdziecie w niej Państwo szeroki wachlarz propozycji reklamowych jakie oferuje Akademia.

Jesteś zainteresowany współpracą z naszą Akademią? Napisz do nas.
Masz uwagi odnośnie działania biuletynu - czekamy na e-maile: akademia@akdemiasiatkowki.com.pl